Sağlık

Yüzümde Olan Kaşıntı, Yanma vb. Hakkında

Yüzümde 1.5 senedir falan bir sıkıntı var. Yanak, çene ve dudağın kesiştiği bölgede bu durum. Denediğim ilaçların da listesini paylaşıcam fakat ciddi bir yanma, acı, gerginlik, şişme, kaşıntı oluyor. Bu yüzden de sakallarımı çekiştirmek zorunda kalıyorum. Sakallarımı kesince bi 3-4 gün sonra geçiyor. Sırf bu yüzden sakallarımı uzatamıyorum, uzatamadığım gibi kopardığım için hem çıkarken daha ciddi sıkıntı yaratıyor, hem de sakalımda bir boşluk oluyor. Birçok ilaç denedim, hatta ilaçsız da çözmeye çalıştım killi sabunla falan. Fakat çözemedim. Başımın belası bu kabusumu da sizlerle paylaşayım dedim. Bu not bana da lazım olacaktır. Denediğim ilaçları unutuyorum çünkü artık.

Denediklerim

  Furacin
  Fucidin
  Batticon
  Fucitec Plus (kortizonlu)
  Killi sabun, kükürtlü sabun, defne sabunu
  Bepanthol Sensiderm
  Fito
  Fuggy (mantar vb. gibi hastalıklar için)
  Anestol (lokal uyuşturucu)
  Bepanthol
  Kolonya
  Aseton (düşünün çaresizliğimi :D)
  Sistral (antialerjik)
  Nadixa (sivilce sanarak doktor vermişti ama bence sivilce değil)
  Buz (evet bildiğimiz buz, 10-15 dk bekletiyordum, ara vererek tabi)
  Sıcak su (sıcak banyo yapınca iyi geliyordu)
  Bebek yağı
  Acnelyse
  Bıttım sabunu
Yukarıda yazdığım ilaçlar dışında yüzümü sürekli temiz tutmaya çalışıyorum. Fakat hiçbiri işe yaramıyor. Ayrıca yukarıda yazdıklarımı hep adım adım denedim. Karıştırmadım yani.
Not: Şu an kükürtlü sabun deniyorum. Daha 2 kere yıkamama rağmen iyi gidiyor gibi.
Başka tavsiyeniz varsa lütfen bana ulaşın :) teşekkürler.
31 Ekim 2018'den not: 22 Ekim'de Eskişehir'e taşındıktan sonra yüzüm düzeldi gibi. Ya İstanbul bana yaramıyor ya da streslerim biraz azaldığı için toparladım gibi. Elimden geldiğince yüzümü ellememeye çalışıyorum.
21 Kasım 2018'den not: Bugün başlayan ciddi kaşıntı yanma sonucu sakallarımı kesmek zorunda kaldım. Sakallarım kaşındığı an kesince bir şey olmuyordu fakat bu sefer biraz uzun tuttum ve yine kaçınılmaz sonla karşılaştım. Yüzümün sağ bölgesi, sol bölgesi yine mahvoldu. Baya bir bölgeyi koparmak zorunda kaldım. Bir süredir defne sabunu kullanıyordum fakat bu da işe yaramadı demek ki. 1 Aralık 2018 tarihine doktor randevusu aldım. Daha önce gitmiş olsam da bu sefer özel sağlık sigortamla birlikte özel bir hastaneye gidip baştan sona her şeyi anlatıcam.
6 Ocak 2019: Evet sorun hala devam ediyor. 2 kere doktora gitmiş olsam da bir gelişme olmadı. Dün tekrar sapıttı yüzüm. Bu doktorla denediklerimizi de aşağıda bırakıyorum.
  Allerset
  Locoderm
  Advantan
Last modified 2yr ago